Dach kopertowy to świetna opcja, ale…

Dach kopertowy, znany również jako dach czterospadowy, to coraz częściej spotykane rozwiązanie w architekturze domów jednorodzinnych. Jego charakterystyczny kształt nie tylko dodaje bryle budynku wyjątkowego uroku, ale również gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej projektom domów z dachem kopertowym, ich zaletom, a także możliwościom aranżacji przestrzeni poddasza.

Dach kopertowy – na czym polega?

Dach kopertowy składa się z czterech skośnych połaci, z których dwie większe mają kształt trapezu, a dwie mniejsze – trójkąta. Wszystkie połacie łączą się ze sobą w narożnikach, tworząc charakterystyczną konstrukcję przypominającą kopertę, co doskonale widać np. na zdjęciach lotniczych wykonanych z drona.

Konstrukcja dachu kopertowego opiera się na kalenicy, która jest ułożona równolegle do dłuższych płaszczyzn zadaszenia. Więźba dachowa w takim projekcie to zwykle model płatwiowo-kleszczowy, choć niekiedy wykonawcy sięgają po prefabrykowane elementy więźby dachowej. Dzięki temu możliwe jest optymalne zagospodarowanie przestrzeni poddasza.

Dom z dachem kopertowym, BRAWO DOMY PASYWNE

Cechy domu z dachem kopertowym

Domy z dachem kopertowym charakteryzują się prostotą i minimalizmem. Często dąży się do tego, aby dach miał stosunkowo niskie kąty nachylenia połaci. To rozwiązanie stosowane jest po to, aby dach wyglądał lżej oraz nie wpływał negatywnie na wygląd bryły budynku.

Dom z dachem kopertowym kryty jest zwykle dachówką, blachodachówką lub gontem. Konstrukcja ta posiada wiele kątów ostrych oraz płaszczyzn o zróżnicowanych kształtach. Z tego względu polecane są przede wszystkim mniejsze elementy kryjące, które nie generują dużych strat materiałowych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dach kopertowy jest droższy w wykonaniu od dachu dwuspadowego w domach typu “nowoczesna stodoła”.

Solhus
Dom z dachem parterowym, domygotowe.eu

Dach kopertowy a poddasze użytkowe

Więźba dachowa w domu z dachem kopertowym nie wymaga dostawiania dodatkowych słupów na poddaszu. To pozwala na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni na sypialnie, pokoje dziecięce, gabinet, czy nawet lokal usługowy.

Jeżeli więźba wymagać będzie jednak podparcia, co często zdarza się w przypadku podobnych projektów, konieczne może okazać się zrezygnowanie z poddasza użytkowego, co jednak w wielu przypadkach okazuje się w pełni uzasadnione.

Projekty domów z dachem czterospadowym

Projekty domów z dachem czterospadowym są uniwersalne. Czterospadowe dachy są równie chętnie stosowane w projektach domów parterowych, projektach domów z poddaszem użytkowym oraz projektach domów piętrowych.

Trzeba pamiętać, że rodzaj zadaszenia jest w znacznym stopniu pochodną naszych decyzji o wielkości i funkcjonalności kupowanego domu. Jeśli planujemy np. dom parterowy o dużej powierzchni użytkowej, to praktycznie jesteśmy skazani na dach czterospadowy. Dach dwuspadowy mógłby w tym przypadku wyglądać nieco pokracznie.

dom pasywny z dachem kopertowym
BRAWO DOMY PASYWNE

Projekt domu z dachem czterospadowym to sposób na ciekawy dom parterowy

Ogromna większość projektów domów parterowych, wybieranych przez inwestorów, to domy z czterospadowym dachem. Wyglądają po prostu ładnie. Wystarczy spojrzeć na domy parterowe w naszym katalogu domów modułowych, najlepszych polskich producentów domów tego typu.

Rezydencje i „dworki” według projektów domów z dachem czterospadowym

Dach to jeden z tych elementów budynku, który nie tylko podkreśla, a nawet dominuje styl całości. Nie oznacza to jednak, że czterospadowym dachem można pokryć każdą bryłę domu i w ten sposób nadać mu odpowiedni charakter. Projekty domów z dachem czterospadowym będą eleganckie, jeśli spełnią dodatkowe warunki. Szczególnie ważne jest zachowanie właściwych proporcji między wysokością dachu a wysokością elewacji do linii okapu.

dom modułowy energooszczędny, z dachem kopertowym i elewacją w kolorze ciemnym
dom modułowy Rolighus (147,9 m2), domygotowe.eu

Projekty domów z dachem czterospadowym – najważniejsze cechy

Domy z dachem czterospadowym przyciągają inwestorów swoją elegancją, solidnością i praktycznością. Wnętrza takich domów przeznaczone są dla typowych, kilkuosobowych rodzin. Inwestorzy znajdą w nich wszystko to, czego wymaga się od nowoczesnego domu. Wystarczy zobaczyć projekty dostępne w naszym portalu.

Domy z dachem kopertowym – nie ma żadnego “ale”.

Czy warto budować dom z dachem kopertowym? Opinie są podzielone. Jedni uważają, że lepszy będzie dach dwuspadowy, ponieważ jest tańszy w budowie i bardziej energooszczędny. Drudzy z kolei doceniają to, że domy z dachem kopertowym są bardzo eleganckie. A co Ty o tym sądzisz?


Jeśli marzysz o domu z dachem kopertowym, skontaktuj się z nami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments