Dom modułowy prefabrykowany z drewna – jakie korzyści daje mieszkańcom?

wnętrze prefabrykowanego domu drewnianego

Dzisiejsze domy przestały być traktowane jako przestrzeń zamknięta między czterema ścianami i dachem. Odpowiednie warunki mieszkaniowe, które zapewniają nam komfort codziennego funkcjonowania, stały się priorytetem.

To, co również uległo zmianie, to nasze podejście do budownictwa. Jako świadomi mieszkańcy przestaliśmy być samolubni, a własną wygodę wiążemy dziś z troską o stan planety i chcemy odciskać na niej jak najmniejszy ślad także w tej dziedzinie życia. To jedne z najważniejszych powodów, dla których budownictwo tradycyjne – obecnie często już nieefektywne, obciążające klimat i pozostawiające wiele do życzenia w kwestiach komfortu – ustępuje dziś nowym, zaawansowanym technologiom budowlanym.

wnętrze prefabrykowanego domu drewnianego
drewniany dom prefabrykowany

Modułowe domy o konstrukcji drewnianej stanowią ogromną konkurencję dla wariantów murowanych, bijąc je na głowę pod wieloma względami. Co wyróżnia prefabrykowane budynki szkieletowe? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Wyjaśniamy!

Czym jest modułowy dom drewniany i jak powstaje?

Gotowy dom modułowy z drewna można zobrazować jako perfekcyjną układankę składaną przez ekipę budowlaną z uprzednio przygotowanych, odpowiednio dopasowanych do siebie puzzli. Jest to nic innego, jak budynek o lekkiej konstrukcji z drewna, który powstaje w zakładzie z wyprodukowanych na drodze prefabrykacji większych elementów złożonych w perfekcyjną całość.

W przypadku prefabrykacji 2D (panelowej) z fabryki na plac budowy docierają płaskie panele tworzące przegrody budowlane (osobno ściany, stropy, podłogi), następnie składa się je zgodnie z projektem w trójwymiarową bryłę budynku. W przypadku prefabrykacji 3D (modułowej) już w fabryce powstają trójwymiarowe moduły obejmujące całe pomieszczenia, które na placu budowy łączone są ze sobą.

Na hali produkcyjnej powstają ściany z oknami i drzwiami, stropy, podłogi oraz dach, które następnie w formie gotowych do zainstalowania paneli (lub modułów, jeśli mówimy o prefabrykacji 3D), są transportowane na miejsce budowy. Tam odbywa się ich montaż.

Zaletą takiego procesu produkcji jest to, że budynek prefabrykowany powstaje w ściśle kontrolowanych warunkach zakładowych. Używane materiały budowlane są precyzyjnie docinane co do milimetra, by zminimalizować ilość powstających odpadów i zapobiegać opóźnieniom wynikającym z dostępności wyrobów na rynku – a tym samym przeciwdziałać wzrostowi kosztów budowy z uwagi na rosnące ceny, nierzadko trudno dostępnych produktów. Zyskujemy więc dom szyty na miarę, dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz w pełni zgodny z projektem architektonicznym, naszą wizją i pierwotnie zakładanymi kosztami. Tu nie ma miejsca na omyłkowe szacunki czy niedociągnięcia!

wnętrze domu modułowego, przez okno którego widać piękne jezioro w górach
dom drewniany modułowy

Dom modułowy całoroczny – niezawodność na lata

Połową sukcesu energooszczędności modułowego domu są materiały i systemy budowlane wykorzystywane w technologii prefabrykacji. Dlaczego warto w tej kwestii zaufać producentom? Ponieważ czerpią z siły produktów pochodzenia naturalnego: drewna, gipsu i wełny szklanej, które wyróżnia najwyższa jakość, trwałość doskonałe parametry techniczne oraz neutralność dla środowiska.

W domach prefabrykowanych z użyciem rozwiązań Saint-Gobain wykorzystywane jest drewno konstrukcyjne klasy C24, zgodne z normą PN EN 338, suszone komorowo, strugane czterostronnie, posiadające fazowane krawędzie oraz wykazujące się wilgotnością na poziomie 15-18%. Konstrukcje przygotowane z tak obrobionego drewna spełniają w pełni wymagania techniczne dotyczące ognioodporności i trwałości szkieletu.

Dodatkowym zabezpieczeniem są wełna mineralna, która z natury jest niepalna, a także płyty gipsowo-kartonowe chroniące drewno przed wilgocią i pożarem. A skoro o wełnie mowa, jej kolejną zaletą jest doskonała izolacyjność termiczna, za sprawą której zapobiega utracie ciepła z pomieszczeń na zewnątrz. Podobną funkcję pełnią pakiety szybowe z powłoką niskoemisyjną, które wpływają na energooszczędność prefabrykowanego domu modułowego, zatrzymując ciepło promieni słonecznych we wnętrzach. Wielu producentów domów prefabrykowanych decyduje się na stosowanie rozwiązań marek budowlanych Saint-Gobain, dzięki czemu oni sami, jak i inwestorzy, zyskują pewność, że dom będzie trwały, komfortowy i energooszczędny. Oczywiście materiały nie mogłyby do końca spełniać swojej roli, gdyby nie precyzyjny, ciepły montaż okien eliminujący powstawanie mostków termicznych na łączeniach konstrukcji z oknem. Profesjonalizm i doświadczenie ekipy montującej poszczególne elementy przegród domów prefabrykowanych to kolejna cegiełka do większej wydajności energetycznej budynku. Możemy być pewni, że tak wykonane segmenty konstrukcyjne stanowią gwarancję wytrzymałości, ciepłych wnętrz, naszego bezpieczeństwa i komfortu nieodciskającego się piętnem na planecie.

drewniany dom prefabrykowany
dom drewniany northouse.pl

Gotowy dom modułowy – co jeszcze warto wiedzieć?

Oczywiście producenci oferują pomoc i poradę na wszystkich etapach realizacji zlecenia, a każdy dom prefabrykowany, który wyjdzie spod ich rąk, objęty jest gwarancją. Po zakończeniu współpracy przysługuje nam także serwis posprzedażowy. Kompleksowe podejście budownictwa modułowego do niełatwego tematu budowy wymarzonego domu ostatecznie przechyla szalę zwycięstwa na stronę technologii prefabrykacji.


Małgorzata Kijanka, ekspert budownictwa prefabrykowanego
Małgorzata Kijanka

Autor:

Małgorzata Kijanka, ekspert budownictwa prefabrykowanego


dach domki mobilne domy modułowe domy pokazowe domy prefabrykowane domy przyszłości drewno konstrukcyjne działki budowlane instalacje wod-kan kawa na tarasie materiały budowlane membrana dachowa ogród pergole pergole aluminiowe projekt domu projekt indywidualne projektowanie domów projekty gotowe przyłącza simple house systemy CAD targi domów woda woda użytkowa zdrowie w domu


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments