Jesienna pielęgnacja trawnika: przygotowania wrześniowe

trawnik jesienią wokół domów modułowych

Pomimo że lato dobiega końca, prace w ogrodzie nie ustają. Właściciele zielonych enklaw wiedzą, że koniec sierpnia oznacza, iż nadszedł czas na intensywne działania pielęgnacyjne. Szczególne znaczenie ma tu jesienna pielęgnacja trawnika, która pozwoli przygotować murawę na zimę i zapewnić jej dobry start wiosną.

Wrzesień to miesiąc szczególny dla każdego właściciela trawnika. To idealny moment na wczesnojesienną pielęgnację trawnika. Część z jesiennych zabiegów to czynności, które wykonujemy na bieżąco, niezależnie od pory roku, inne to jednorazowe operacje, które mają na celu odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy.

trawnik wokół domu modułowego

Regularne koszenie trawnika

Zacznijmy od podstaw. Koszenie to podstawowy zabieg, który powtarzamy już od wiosny. Właściwa jesienna pielęgnacja trawnika wymaga jednak regularności. Należy przeprowadzać je nie rzadziej niż co dwa tygodnie, z ostatnim strzyżeniem tuż przed pierwszym przymrozkiem. Warto również pamiętać, że zbyt radykalne koszenie trawy tuż przed zimą może niekorzystnie wpłynąć na jej przetrwanie, dlatego należy skosić nie więcej niż 30% jej wysokości.

Systematyczne grabienie liści

Opadające liście z drzew rosnących przy trawniku mogą pokrywać go liśćmi już od połowy sierpnia. Borykasz się z tym problemem? Pamiętaj, aby usuwać je systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu. Czekanie ze sprzątaniem, aż wszystkie opadną, spowoduje, że trawnik będzie walczył o przetrwanie pod pierzyną z gnijących liści. Do oczyszczenia można użyć grabi, miotły lub kosiarki.

Wertykulacja trawnika na jesień

Wertykulacja, czyli mechaniczne nacięcie darni i usunięcie z niej zeschłych resztek, prochnicy powierzchniowej, to jeden z istotniejszych jesiennych zabiegów. Zabieg ten pozwala na lekkie napowietrzenie gleby, zwiększa jej elastyczność i ułatwia dostęp wody do systemu korzeniowego trawnika. Po wertykulacji można również pokusić się o piaskowanie, czyli zasypanie powierzchni trawnika piaskiem, co dodatkowo ją rozluźni i zwiększy jej przepuszczalność.

Northouse

Aeracja trawnika na jesień

Zagęszczenie jest jednym z największych problemów trawnika. Ubita górna warstwa gleby ogranicza dopływ powietrza do korzeni i tym samym hamuje wzrost trawy. Pomocna w walce z tą przypadłością jest aeracja. Jesienne napowietrzenie poprawi drenaż, a przez to wzmocni trawnik. Aerację najlepiej wykonać po skoszeniu trawnika, za pomocą wideł lub butów z kolcami na głębokość min. 10 cm.

Nawożenie trawnika jesienią

Po lecie trawnik potrzebuje odpowiedniej dawki nawozów, aby odpowiednio przygotować się do trudnych warunków zimowych. W tym okresie warto zastosować nawożenie trawnika z wykorzystaniem specjalnych nawozów jesiennych. Preparaty te zawierają właściwie dobrane składniki, takie jak potas w podwyższonej dawce, który zwiększa odporność roślin na przymrozki i wpływa na prawidłową gospodarkę wodną.

Uzupełnianie ubytków trawnika jesienią

Łyse miejsca na trawniku mogą być spowodowane przeróżnymi czynnikami: suszą, niesprzyjającą glebą, obecnością zwierząt. Niezależnie od przyczyny, najlepszym lekarstwem na ubytki może okazać się jesienny siew.

dom modułowy w stylu skandynawskim

Pielęgnacja trawnika jesienią: czy tak samo postępuje się z trawnikiem z siewu i z rolki?

Jeżeli trawnik był zakładany z siewu wiosną, to przez lato trawa zdążyła się dobrze ukorzenić i rozkrzewić. Także darń z rolki położona na początku sezonu ukorzeni się do jesieni w nowym miejscu. Jesienią nie będzie między nimi różnicy, więc postępuje się z nimi tak samo jak z wieloletnim trawnikiem.

Jesienne zakładanie trawnika z siewu

Jesień to doskonały czas na zakładanie nowego trawnika. Warunki atmosferyczne sprzyjają kiełkowaniu nasion i dobrze przygotowany trawnik ma szansę przetrwać zimę bez uszczerbku.

Podsumowanie

Jak widać, pielęgnacja trawnika jesienią to nie jest nic skomplikowanego. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach i zadbać o regularność. Dzięki temu, trawnik będzie zdrowy, gęsty i piękny zarówno jesienią, jak i w następnym sezonie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments