W jakim stylu urządzić dom modułowy?

wnętrze domu modułowego z sofą, lampą i stolikiem obok okna

Czeka Cię urządzenie Twojego domu modułowego? Na pewno chcesz by jego wnętrza dobrze współgrały z twoją osobowością i odzwierciedlały twój gust. Jest wiele opcji do wyboru – od połączenia skandynawskiej prostoty i wygody po pełen wzorów i kolorów styl boho. Co najlepiej sprawdzi się w Twoim domu modułowym? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze style projektowania wnętrz. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, który jest Ci najbliższy.

Styl skandynawski

Styl skandynawski to połączenie prostoty i przytulności. Charakteryzuje go minimalizm i jasne barwy, ale wbrew pozorom nie wprowadza on klimatu surowości. Wręcz przeciwnie. Emanuje on bardziej swobodą. Biel wpływa w końcu na to, że pomieszczenia wydają się większe i przestronniejsze, a także lepiej oświetlone – jest to ważne, szczególnie, gdy za oknem kłębią się chmury. Skandynawowie, którzy rozpowszechnili ten właśnie styl dobrze wiedzą co robią – w krajach na północy, podobnie jak i w Polsce, dni słoneczne stanowią mniejszość w ciągu roku, dlatego ten styl zwraca dużą uwagę na dobre oświetlenie. Królują tu przede wszystkim prostota i naturalne materiały. Ważną rolę w tym stylu odgrywa drewno w jasnych barwach – minimalistyczne meble i drewniane podłogi. Nacisk kładziony jest tu na wygodę i funkcjonalność.

Wnętrze domu modułowego w stylu skandynawskim
styl skandynawski

Jeśli pociąga Cię to, co nowoczesne, a zarazem przytulne, ten styl jest właśnie dla Ciebie. Warto wybrać go także, jeśli masz problemy z koncentracją – w jasnym, prostym wnętrzu niewiele będzie mogło rozproszyć Twoją uwagę. Nadaje się on świetnie zarówno do dużych, jak i bardzo małych przestrzeni. Jeśli zdecydowałeś się na ten właśnie styl, pamiętaj aby: zadbać o wygodę przez zakupienie licznych poduszek, narzut i miękkich dywaników w spokojnych, jednolitych kolorach (najlepiej naturalne tkaniny) i wprowadzić do domu trochę zieleni poprzez ustawienie na podłogach, parapetach i komodach roślin doniczkowych. Ciekawym pomysłem, często wykorzystywanym w tym właśnie stylu, jest dodanie gdzieniegdzie odrobiny żywszego koloru, który przełamie trochę spokojne biele i szarości, może to być np. żółty lub czerwony.

Styl industrialny, loftowy

Styl industrialny, czyli loftowy, kojarzony przede wszystkim z budynkami pofabrycznymi może sprawdzić się równie świetnie w Twoim domu modułowym. O co chodzi w stylu industrialnym? Styl ten to przede wszystkim surowe materiały, odsłonięte ceglane ściany i betonowe podłogi. Ma kojarzyć się z fabryką lub magazynem. Lubi się on z neutralnymi, stonowanymi kolorami, które nie zaburzą jego surowego, przemysłowego wyglądu.

Wnętrze domu modułowego w stylu loftowym
styl loftowy

Jest to styl bardzo modny, choć odważny, idealny dla indywidualistów i lubiących wyróżnić się w tłumie. Aby wprowadzić go w swoim domu modułowym, instalacje i grzejniki pozostaw nieosłonięte, widoczne rury także nie będą w tym przypadku przeszkodą dla dobrego smaku; wybierz proste meble i długie, wiszące lampy, postaw na minimalizm przy doborze dodatków.

Styl glamour

Styl glamour to przede wszystkim blask. Kojarzy się nam z gwiazdami Hollywood z ubiegłego wieku i rzeczywiście nadaje się on świetnie dla każdego, kto chciałby poczuć się nieco jak filmowa gwiazda. Jest to styl pełen przepychu, uroku i luksusu, przywodzi na myśl pałacowe wnętrza. Najbardziej charakterystycznym jego elementem są zdobione, często pikowane meble, jak np. obita miękkim pluszem sofa. Piękna podłoga – najlepiej parkiet lub kafle – i błyszczące drewniane elementy mebli to ważna część tego stylu. Chodzi w końcu o blask. Kolory jednak mogą być dowolne. Sprawdzą się zarówno ciemne ściany, jak i te białe, a także tapety, szczególnie te barkowe. Dużą popularnością cieszy się pudrowy róż.

Wnętrze domu modułowego w stylu glamour
styl glamour

Wprowadzając ten styl do Twojego domu, poszukuj dodatków w kolorze złota i srebra, eleganckich żyrandoli i świeczników; na ścianach umieść lustra w pięknych ramach i gustowne obrazy; na sofach i łóżkach duże, miękkie poduchy, a w oknach grube, ciężkie zasłony, najlepiej turkusowe, granatowe lub purpurowe. Świetnym dopełnieniem okazać się może jedwabny dywan lub owcza skóra. Ważne, by zachować umiar, aby wnętrza nie stały się przytłaczające, ale urządzając dom w tym stylu możesz znacznie bardziej dać ponieść się fantazji niż w lubiących prostotę stylach skandynawskim czy industrialnym.

Styl rustykalny

Żaden styl wystroju wnętrz nie kojarzy się tak bardzo z wiejską sielanką jak styl rustykalny. Jego swojskość i naturalność z pewnością pozwolą Ci poczuć się prawdziwie jak w domu. Podobnie jak i w stylu skandynawskim dominują tu jasne kolory i naturalne materiały. Urządzając swój dom modułowy w takim stylu zadbaj by wykorzystać drewno i kamień oraz naturalne tkaniny, np. lniane obrusy. Świetnie sprawdzą się też ludowe wzory, szczególnie te kwiatowe. Jeśli chodzi o meble, w antykwariatach możesz zdobyć piękne perełki przeszłych dekad lub też zdecydować się na zakup nowych mebli, stylizowanych na styl rustykalny. Świetnie sprawdzą się tu także koronkowe firanki, ceramiczne naczynia, ażurowe serwety, słoje z domowymi przetworami, warkocze czosnku, świeże kwiaty czy wiejskie pejzaże na ścianach.

Wnętrze domu modułowego w stylu rustykalnym
styl rustykalny

Jeśli lubisz naturę, spokój i wszystko co domowe, ten styl sprawdzi się świetnie w Twoim domu modułowym. Pozwoli Ci stworzyć pełną ciepła przestrzeń, do której goście będą chcieli powracać.

Styl vintage

Amerykańskie filmy z lat 50. wywołują u Ciebie poczucie nostalgii? Lubisz stare samochody, klasyczny rock’n’roll, plakaty z przebojami dawnego Hollywood? Ten styl jest właśnie dla Ciebie. Jeśli już zdecydowałeś się urządzić swój dom modułowy w stylu vintage, przyda Ci się kilka wskazówek. Po pierwsze, postaw na wyraziste barwy.

Wnętrze domu modułowego w stylu vintage
styl vintage

Oprzyj się szarości za oknem i wprowadź do swojego domu pomarańcz, turkus, żółć i nasycone odcienie czerwieni. Łącz kolory na zasadzie kontrastu, wykorzystuj geometryczne wzory, np. paski czy grochy. Wśród materiałów królują tu flausze i aksamity. Na koniec wykorzystaj któreś z pasujących dodatków, np. płyty winylowe, plakaty filmowe, czarno-białe zdjęcia, duże zegary, ozdoby zdobyte w antykwariacie lub na babcinym strychu.

Styl boho

Styl boho wywodzi się ze stylu etno i cyganerii artystycznych. Z czasem podzielił się na dwa nurty – pierwszy, starszy, jest bardzo obfity w kolory i wzory, a drugi, bardziej nowoczesny, stawia na nieco bardziej stonowane barwy. Podstawa pozostaje jednak ta sama. Styl ten jest idealny dla osób lubiących podróże i poznawanie egzotycznych kultur, a także dla tych, którzy kochają naturę i troszczą się o przyrodę.

wnętrze domu modułowego w stylu boho
styl boho

Charakterystyczna dla tego stylu jest plecionka rattanowa, która może być wstawką w meblach, a także wszelkie plecionki z wikliny czy też makramy. Nie bój się także wykorzystać bambusa, juty czy liści bananowca. Wypoczynkowi sprzyjał będzie fotel bujany lub podwieszany. W wyborze dodatków postaw na rękodzieło – to wykonane przez Ciebie samodzielnie lub perełki przywiezione z dalekich krajów. Mogą to być łapacze snów, makramy i ręcznie tkane dywany z krajów arabskich. Pióra i koraliki również będą mile widziane. Na półkach poustawiaj bursztyny i muszelki pozbierane na plaży oraz wszelkie pamiątki z podróży. We wzornictwie skoncentruj się na egzotyce – możesz wybrać np. wzory arabskie, afrykańskie czy indiańskie. Wzory te łącz według własnego gustu – styl boho nie wymaga tutaj spójności – wyraża bardziej ogólną fascynację kulturową różnorodnością i podróżami. Na ścianie znaleźć się może mapa lub zdjęcia egzotycznych krajobrazów. W tym stylu nie może zabraknąć również licznych roślin doniczkowych.

Styl hampton

Jeśli od zawsze pociągało Cię morze, to jest właśnie styl dla Ciebie. Styl Hampton jest spokojny i stonowany, jak cichy szum fal, niespiesznie sunących po morskim brzegu. Brak w nim krzykliwości, króluje harmonia. Dom modułowy urządzony w stylu Hampton będzie miejscem, w którym będziesz mógł wypocząć, niczym podczas spaceru po plaży. Dominują tu neutralne barwy, szczególnie odcienie błękitu, piaskowy beż i subtelne szarości.

Wnętrze domu modułowego w stylu hampton
styl hampton

By urządzić swój dom modułowy w takim stylu, możesz zawiesić w oknach długie, jasne zasłony i zadbać o obecność wygodnych poduszek, sof i narożników, które idealnie nadawać się będą do relaksu. Oświetlenie także jest istotne – warto zakupić duże lampy, z żarówkami o łagodnym świetle. Tak jak w stylu skandynawskim, dominuje tu biel, ale niekoniecznie minimalizm i prostota tego pierwszego. Styl Hampton jest przede wszystkim bardziej luksusowy – gustowne dodatki wprowadzają nieco blasku, ważne są też dywany. Wśród wzorów sprawdzą się świetnie marynarskie biało-niebieskie pasy, a dodatki kojarzone z morskimi wakacjami, takie jak muszle i kotwice dodatkowo pozwolą poczuć Ci się jak na urlopie.

Art déco

Art déco to styl, który rozpowszechnił się w dwudziestoleciu międzywojennym, a więc kojarzony jest głównie z latami 20. i 30. Przypomina nieco styl glamour, choć jest bardziej wyrafinowany i umiarkowany. Ten styl to przede wszystkim dbałość o szczegóły. Nie ma wiele wspólnego z prostotą i minimalizmem, królują w nim artystyczne zdobienia, kojarzone z luksusem. Jednakże nie jest to także styl pozbawiony ładu i harmonii – ciekawe połączenia powtarzalnych wzorów i form geometrycznych są zawsze pełne elegancji i wyczucia. Jeżeli zdecydowałeś się na urządzenie swojego domu modułowego w stylu art déco to warto byś zadbał o szlachetność materiałów, z których korzystasz – dobre są np. wysokogatunkowe drewna i marmur.

Wnętrzed domu modułowego w stylu art deco
styl art deco

Wybierz meble o zaokrąglonych krawędziach. Wśród barw króluje tu biel, przeplatana jednak obficie z jakimś ciemniejszym kolorem – butelkową zielenią, głębokim granatem czy ciemnym odcieniem brązu. Dobrze zaopatrzyć się także w eleganckie, złote ozdoby, lustra ścienne i kryształowe żyrandole. Jeśli chodzi o tkaniny, najlepiej sprawdzi się tu aksamit i jedwab. Mile widziane są także sztukaterie na ścianach. Pamiętaj także, by zadbać o elegancki kącik wypoczynkowy np. z obitymi aksamitem fotelami, sofą i pięknym stolikiem do kawy. Art déco to styl, który z pewnością zrobi wrażenie na wszystkich odwiedzających twój dom.

Stylowe wnętrza domów modułowych, podsumowanie

A zatem – który styl wybierzesz do swojego domu modułowego? Prosty i komfortowy styl skandynawski, modny i surowy styl industrialny, błyszczący i fantazyjny styl glamour, wiejski i domowy styl rustykalny, sentymentalny i kolorowy styl vintage, kolorowy i żywiołowy styl boho, morski i elegancki styl Hampton czy może artystyczny i luksusowy styl art déco? Pamiętaj, aby przy wyborze stylu wziąć pod uwagę wielkość powierzchni Twojego domu – jasne kolory będą czyniły go bardziej przestrzennym wizualnie, a ciemne barwy mogą dać odwrotny efekt. Przede wszystkim jednak, wybierz styl, który pozwoli Ci się poczuć prawdziwie jak u siebie.

opracowała: Gabriela Dąbkowska

Zespół domykomfortowe.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
Leon
7 dni temu

Styl Boho zdecydowanie jest najładniejszy