Całoroczny dom modułowy jest funkcjonalny z definicji i jego wykonanie trwa krótko – to wiemy. Ale są aspekty, na które warto zwracać szczególną uwagę, by po pierwsze bezproblemowo przejść etap wyboru projektu i realizacji inwestycji, a po drugie – cieszyć się najwyższym komfortem codziennego mieszkania „na swoim” i czerpać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą budownictwo prefabrykowane.
Producenci rozwijając ofertę dążą do optymalizacji rozwiązań projektowych wraz z optymalizacją kosztową, zostawiając niejednokrotnie pole manewru na ewentualne modyfikacje uwzględniające szczególne preferencje inwestora. Ale po kolei. Etap wyboru odpowiedniego projektu architektonicznego jest najbardziej kluczowy dla nas, przyszłych właścicieli i mieszkańców domu modułowego.
Jak wybrać projekt domu, by przez lata gratulować sobie wyboru?
Zasada jest prosta: w serwisie www z projektami domów wybieramy spośród dostępnych propozycji ten wariant, który najbardziej przypadnie nam do gustu pod kątem estetyki, metrażu, liczby pokoi, programu funkcjonalnego i który będzie w naszym zasięgu cenowym. Warto przy tym pamiętać o kilku istotnych aspektach.
- Wybierając projekt (a jeszcze lepiej – już na etapie zakupu działki), uwzględniamy ewentualne ograniczenia wynikające z lokalizacji i specyfiki działki – warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym można znaleźć wytyczne dotyczące obiektów, które mogą być wznoszone na danej działce
- Następnie przechodzimy do edycji wybranego domu, by dopasować go pod względem wyglądu, funkcjonalności, technologii oraz kosztów późniejszej eksploatacji. Musimy mieć tu na uwadze, że projekty przeznaczone są na konkretną liczbę osób, by zapewnić każdej z nich jak najlepsze warunki mieszkaniowe w postaci komfortu cieplnego i akustycznego, czy dostępu do światła dziennego oraz czystego powietrza.
- Ogromne znaczenie ma także podanie lokalizacji działki budowlanej, aby dopasować projekt do terenu. Chodzi nie tylko o logistykę i koszt transportu komponentów na miejsce docelowe, ale również koszty związane z zapotrzebowaniem energetycznym gotowego domu modułowego czy komfortem termicznym jego mieszkańców. A te zależą od czynników środowiskowych.
- Drzewa, pagórki lub inne budynki znajdujące się na działce i wokół niej mogą zabierać dostęp światła dziennego do wnętrz, a tym samym zmniejszać profity z energii słonecznej. Warto tak wpasować dom w działkę, by panele solarne były jak najlepiej dostępne dla promieni słonecznych.
Samo ulokowanie budynku na działce również ma niebagatelne znaczenie dla energooszczędności. Eksperci radzą, by większość okien i przeszkleń znajdowało się od strony południowej z uwagi na duże darmowe zyski ze słońca latem i niższą konieczność oświetlania pomieszczeń o tej porze roku. W efekcie możemy cieszyć się niższymi rachunkami za energię, odpowiednią temperaturą wewnątrz, dostępnością do darmowego źródła witaminy D i rozświetlonymi pokojami – to tylko kilka z wielu korzyści, jakie przynosi nam dom modułowy.
Ile to kosztuje?
Cena takiego przedsięwzięcia dla wielu może wydawać się wysoka m.in. dlatego, że w krótkim czasie potrzebne jest sfinansowanie 100% realizacji, w odróżnieniu od długotrwałych budów, które pochłaniają podobne kwoty, ale rozłożone na dłuższy czas.
Jednak warto mieć świadomość, że przy spełnionych warunkach opisanych powyżej poniesione koszty zwrócą się w miarę użytkowania domu. A to bardzo opłacalna inwestycja, zarówno w kontekście naszych portfeli, jak i zdrowia czy przyszłości planety.
Renomowani producenci domów prefabrykowanych na polskim rynku zachowują najwyższe standardy w doborze rozwiązań, dzięki którym budynki są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale też trwałe, energooszczędne i bezpieczne. Dlatego wielu z nich stosuje w prefabrykacji 2D (panelowej) lub 3D (modułowej) rozwiązania marek budowlanych Saint-Gobain, w szczególności niepalną wełnę szklaną ISOVER o wysokich walorach izolacyjności termicznej i akustycznej, a także systemy poddaszowe, ścienne i stropowe RIGIPS dające wiele możliwości aranżacji przestrzeni i zapewniające stosowne parametry w zakresie trwałości, odporności na ogień i wilgoć.
O czym musimy wiedzieć, decydując się na dom prefabrykowany?
Dom modułowy w przypadku uzgodnienia u dostawcy stanu wykończenia „pod klucz” lub deweloperskiego jest niemal od razu gotowy do zamieszkania, dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu budowy warto zawczasu uzyskać stosowne zgody oraz zgromadzić odpowiednią dokumentację. Istotny jest uregulowany stan prawny działki, jak i dostępność przyłączy.
Praktykuje się też umowy z dostawcami domów modułowych na dostarczenie domu w stanie surowym zamkniętym – wówczas dom nie nadaje się aż tak szybko do zamieszkania, wymaga prac wykończeniowych, co daje nieco więcej czasu na formalności i zadbanie o przyłącza. Warto jednak nie zwlekać z tymi przygotowaniami, choćby po to, by zminimalizować ryzyko opóźnień realizacji na skutek jakichś niespodzianek. Niezależnie od umówionego z dostawcą standardu wykończenia, przed podjęciem jakichkolwiek prac ważne jest wcześniejsze przygotowanie fundamentów – samodzielnie lub z pomocą producenta domów prefabrykowanych, którzy często oferują taką usługę w ramach swojej działalności lub korzystają z pomocy zaufanych, sprawdzonych ekip.
Czy zawsze potrzebujemy pozwolenia na budowę?
Zgodnie z polskim prawem, postawienie domu modułowego całorocznego do 70 m2 powierzchni zabudowy możliwe jest bez pozwolenia na budowę. Sam fakt budowy należy jednak zgłosić w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Niezbędne będą następujące dokumenty:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno-budowlany
- zaświadczenie, które potwierdzi, że projektant ma odpowiednie uprawnienia do projektowania domów
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- decyzję o warunkach zabudowy – jeśli dla terenu, na którym znajduje się twoja działka, nie obowiązuje MPZP
- oświadczenie projektanta o możliwości podłączenia domu do istniejącej sieci ciepłowniczej
W przypadku braku planu zagospodarowania terenu obowiązkiem jest złożenie wniosku o otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy, co może nam zająć do 21 dni, dlatego nie warto odkładać formalności na ostatnią chwilę.
Pewnie w tym momencie większość z Was sądzi, że załatwienie kwestii formalnych, nim gotowy dom modułowy zawita na Waszą działkę to pestka. A gdybyśmy powiedzieli, że czas takiej realizacji wynosi… nawet 90 dni od chwili złożenia zamówienia? To prawda! Producent jest w stanie zrealizować projekt na hali produkcyjnej (w zależności od stopnia jego skomplikowania i wybranej technologii) w około półtora miesiąca, zaś samo składanie modułów w docelowej lokalizacji to kwestia… od kilku godzin do kilkunastu dni!
Wynik jest absolutnie nie do porównania z okresem wznoszenia budynku tradycyjnego, który zazwyczaj trwa 2-3 lata. Niebywałą zaletą technologii prefabrykacji jest to, że prace budowlane nie są uzależnione od pory roku czy warunków atmosferycznych – w końcu odbywają się pod dachem fabryki. Budynek można postawić zarówno latem, jak i zimą. A to znacznie skraca czas, jaki dzieli nas od posiadania wymarzonych czterech kątów na własność.
architekt wnętrz dach domki mobilne domki modułowe domki nad morzem dom modułowy domy drewniane domy modułowe domy modułowe 2024 domy pokazowe domy prefabrykowane domy przyszłości drewno konstrukcyjne działki budowlane instalacje wod-kan kawa na tarasie konstrukcje przeciwpożarowe kredyt hipoteczny kredyt na dom kuchnia materiały budowlane Mazury meble kuchenne modułowe nad morzem ogród pergole pergole aluminiowe pod klucz Gdańsk projekt domu projekt indywidualne projektowanie domów projekty gotowe przyłącza płytki ceramiczne salon łazienek simple house systemy CAD targi domów tuje woda woda użytkowa wykończenie mieszkania wykończenie pod klucz zdrowie w domu łazienka
Komfort i Wygoda Nowoczesnych Domków typu Holiday nad Bałtykiem
Domki Holiday? Planujesz inwestycję w domki wakacyjne nad polskim morzem? Zastanawiasz się, czy warto rozważyć rozwiązania modułowe? Przygotowaliśmy dla Ciebie… Czytaj więcej
Drewniane domy modułowe – ekonomiczna i ekologiczna odpowiedź na współczesne wyzwania
Współczesny rynek budowlany zmaga się z szeregiem wyzwań, które stają się coraz bardziej wymagające dla inwestorów i deweloperów. Wzrost kosztów… Czytaj więcej
Czy wykończenie mieszkania pod klucz z pomocą profesjonalistów się opłaca? Przewodnik po korzyściach i kosztach
Decyzja o wykończeniu mieszkania pod klucz z pomocą profesjonalistów to ważny krok, który może znacząco wpłynąć na komfort życia w… Czytaj więcej
To właściwie człowiek zyskuje ponad rok czasu życia. No chyba że jest Bobem Budowniczym 😂
Taka róznica w czasie budowy to dużo
dokładnie tak jest
Bardzo fajny film
tak, dokładnie przedstawia niuanse tej technologii. dziękujemy za opinię