DOM PASYWNY – ekologiczne budownictwo

Dom pasywny to standard, który stosuje się w budowaniu i wykańczaniu domów, tak aby odznaczał się on odpowiednio niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Jego koncepcja wpisała się w trend poszukiwania ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Przy budowie domów pasywnych wykorzystywane są nowoczesne technologie. Przede wszystkich chodzi o wykorzystanie odpowiednich materiałów, dzięki którym możliwe jest uzyskanie odpowiednio niskiego zapotrzebowanie energetyczne (15kWh m2/rok). Dla porównania dom energooszczędny zużywa do 70 kWh m2/rok. W standardowym budownictwie zapotrzebowanie energetyczne wynosi 120-180 kWh m2/rok. Koszt inwestycji w drogie materiały i technologię zwraca się po 10-15 latach. Szczególnie odczujemy to z sezonie grzewczym, gdy dom będzie potrzebował niewielkiej ilości energii, aby było w nim przyjemnie ciepło. Dom ten powinien być doskonale zaizolowany termicznie i niemal całkowicie szczelny, ograniczając ucieczkę ciepła do minimum.

Dom pasywny – główne cechy 

Domy pasywne budowane są w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać energię odnawialną. Oznacza to szereg działań konstruktorskich. Przede wszystkim chodzi o zorientowanie domu względem słońca. Panele słoneczne ułożone na dachu muszą być  ustawione na największą ekspozycję promieni słonecznych. Również salon oraz pokoje i kuchnia zorientowane są oknami na południe, po to aby jak najwięcej światła wpadało do pomieszczeń. Dlatego też w domach pasywnych stosuje się  duże przeszklenia, a dom zdobią piękne, duże okna. Jedynie od strony północnej nie będzie okien lub będzie ich bardzo mało, dlatego można budować od tej strony pomieszczenia gospodarcze czy garaż.

Ile kosztuje budowa domu pasywnego?

Domy pasywne są coraz wybierane przez klientów coraz częściej. Ich popularność rośnie, z czym wiąże się również rozwój dostępnych technologii i materiałów.  Z każdym rokiem koszt budowy domów

Koszt budowy domu pasywnego , wykończonego do stanu deweloperskiego wynosi ok. 400 zł za 100 m2. Dla porównania, domy energooszczędne o takiej samej powierzchni to koszt ok. 350 tysięcy złotych. Natomiast dom stawiany w klasycznej technologii to ok. 270 tysięcy złotych za wskazaną wyżej powierzchnię. Należy uwzględnić, że początkowa, większa inwestycja przy budowie domu pasywnego, zwraca się w przyszłości w postaci mniejszych nakładów związanych z utrzymaniem domu, konieczność dokonywania remontów i modernizacji. Ma to również bezpośredni wpływ na wartość domu w późniejszych latach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments