Domy prefabrykowane – dlaczego warto

dom modułowy piętrowy dwuspadowym dachem i dużym tarasem

Komfortowy dom – dlaczego prefabrykowany?

Komfortowy dom to taki, w którym nie tylko będziemy czuli się dobrze i bezpiecznie, ale także proces jego budowy będzie przyjemny i szybki, bez niespodzianek. Wybór domu prefabrykowanego sprowadza się do dwóch etapów – od decyzji wyboru domu, aż do zamieszkania. Niewiele się o tym jeszcze mówi, dlatego chcemy przybliżyć to zagadnienie.

Powszechnie uważa się że najlepszą i najtańszą metodą budowy domu jest ta tradycyjna – cegła po cegle. Niewątpliwie ma to swoje plusy, natomiast pojawiające się nowe technologie i rozwiązania, coraz odważniej zmieniają podejście i wybór klientów.

W tym miejscu właśnie pojawiają się domy budowane w technologii modułowej, która wyróżnia się wieloma zaletami:

1. Oszczędność czasu

Zazwyczaj, zanim na działce stanie dom, czekają nas liczne formalności.

Zacząć trzeba od pozyskania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli dla naszej działki takiego nie ma, to musisz uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy. Czeka cię wówczas przygotowanie odpowiednich wniosków i załączników. Do zrobienia będzie propozycja zagospodarowania terenu, liczne wnioski do odrębnych pozwoleń. A to dopiero początek. Będzie to wymagać nie tylko fachowej wiedzy, ale również czasu, wizyt w Starostwie, kontaktu z geodetą itd. Wszystko to trzeba pogodzić ze swoimi obowiązkami zawodowymi i prywatnego czasu.

Na szczęście z pomocą przyjść mogą eksperci firm oferujących domy prefabrykowane, które bardzo często w cenie domu uwzględniają usługi w tym zakresie. Warto to od razu sprawdzić i uwzględnić podczas porównania ofert.

2. Wiele gotowych projektów

Spośród licznych propozycji publikowanych w katalogach producentów domów, możemy wybrać model idealnie pasujący do Twojej działki, spełniający potrzeby jego mieszkańców i oczywiście, który będzie wpisywał się w nasz gust. Producenci domów prefabrykowanych nie tylko udostępniają zainteresowanym domy modelowe do obejrzenia, ale również udostępniają wysokiej jakości wizualizacje, wirtualne spacery i ale także organizowane są dni otwarte domów pokazowych, do których można przyjechać, obejrzeć i zadać pytanie producentowi.

3. Z góry określ cenę nowego domu.

Wybierając projekt domu, który najbardziej nas zadowala unikniemy dodatkowych kosztów, ponieważ dom ma z góry ustaloną cenę. Nie musimy zatem martwić się o niedoszacowanie budżetu, który zazwyczaj rozciąga się w trakcie prac budowlanych.

4. Czas budowy domu

Czas budowy domu modułowego jest o wiele szybszy od budowy domu tradycyjnego i zależy od jego wielkości. Mniejsze konstrukcji ok 35 metrów mogą powstać w kilka tygodni. T większe niż 70 powstają kilka miesięcy.

Należy pamiętać, że dom modułowy w całości powstaje w fabryce i procesu jego przygotowania nie widzimy. Dopiero gdy wszystkie elementy domu są już gotowe, wtedy zostaje od przywieziony w całości lub częściach na naszą działkę i tam jest montowany. Od momentu wyboru projektu

5. komfort

Poczucie komfortu to sprawa indywidualna. Kluczowe jest jednak zapewnienie właściwych warunków termicznych, odpowiedniej akustyki a także efektywnej wentylacji i wykorzystania światła dziennego. Na runku dostępne są domy, które spełniają wysokie standardy energooszczędności potwierdzone np. certyfikatem Passiv House Institut w Darmstadt. Od kilku lat funkcjonują programy certyfikacji domów w zakresie komfortu akustyki, czy zapewnienia świeżego powietrza (np. Multicomfort by Saint-Gobain). Produkowane dzisiaj domy stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Wszystko to wymaga zapewnienia wysokiego reżimu na etapie wytworzenia. Przez to istotne staje się przeniesienie większości etapów budowlanych pod dachy zakładów produkcyjnych. Domy prefabrykowane cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na całym świecie. Technologii tej zaufali Skandynawowie, a także Niemcy, gdzie domy modułowe wybierane są coraz częściej. Warto też wspomnieć, że na rynki te z sukcesem eksportują nasi lokalni producenci. Dzięki temu mogą się oni pochwalić dużym doświadczeniem oraz zaawansowaną technologią, przekładającą się na wysoką jakość.

6. Cena domu modułowego

Panuje powszechne przekonanie, że budowa domu systemem gospodarczym jest najtańsza. Zachęcają do tego szacunki kosztów budowy oraz publikowane w powszechnie dostępnych katalogach projektów domów. Na ile te dane są wiarygodne? Przekonali się o tym Ci, którzy przeszli przez cały proces budowy swojego domu. Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która z powodu niedoszacowania budżetu, zmuszona była rozciągnąć całą inwestycję w czasie o miesiące, a niekiedy lata. Niestety zazwyczaj wiąże się z tym stres oraz długie oczekiwanie na koniec budowy. Dodatkowo przez cały etap budowy jesteśmy pod telefonem dla naszego wykonawcy, który konsultuje z nami nieraz wszystkie szczegóły i ceny kolejnych materiałów budowlanych. Kupując dom prefabrykowany, z góry poznasz jego cenę i standard wykończenia, dlatego zapewnisz sobie komfort podejmowania decyzji i dopełniania koniecznych formalności, a zamówiony dom będzie wyglądał dokładnie tak jak na projekcie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments