Domy gotowe w technologii Elmot – wywiad z producentem domów

Domy gotowe w technologii Elmot od lat cieszą się swoją renomą w Szwecji. Dostępne są również w Polsce, gdzie marka domygotowe.eu wraz z bogatą ofertą modeli domów energooszczędnych zapewnia też pełną obsługę inwestycji i realizację w standardzie pod klucz. Do rozmowy zaprosiliśmy Macieja Skórę – przedstawiciela firmy.

Domy gotowe oferowane przez Państwa to również wsparcie na etapie formalności związanych z inwestycją. Czy może Pan przybliżyć, o czym dokładnie mówimy?

Istotnie, od momentu zakupu działki budowlanej, do wykonania fundamentów, wykonać należy ogrom czynności formalnych; Nawet jeśli są to domy gotowe. Zacznijmy od uzyskania decyzji (jej zmianach, przepisaniu itd.) Warunków Zabudowy lub Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (uzyskanie wyrysu i wypisu). Przygotować należy właściwe wnioski i załączniki. Następnie zgodnie z powyższymi dokumentami należy opracować propozycję zagospodarowania terenu. Wnioski i załączniki do odrębnych pozwoleń i uzgodnień wymienionych w decyzji Warunków Zabudowy lub Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. O tym też trzeba pamiętać.

dom modułowy o konstrukcji stalowej
domygotowe.eu

Kolejnym etapem jest wystąpienie o wydanie warunków przyłączeniowych. Tę czynność coraz częściej można już zrobić drogą elektroniczną. Nie zmienia faktu, że wiąże się to z przygotowaniem kompletu dokumentów. Po drodze pewnie pojawią się też kwestie braków formalnych lub technicznych w Starostwie, na które należy poświęcić swój czas. Na szczęście nasi eksperci wspierają klienta na każdym z tych etapów. Przygotowujemy dokumentację, na mocy pełnomocnictwa możemy część z tych czynności wykonać w imieniu inwestora. Podpowiemy też lokalnego geodetę i geologa. Warto zwrócić uwagę na realny koszt tych działań i doradztwa, który w naszym przypadku wliczony jest w cenę domu.

Domy gotowe – od czego zacząć?

W procesie inwestycyjnym w pierwszej kolejności kluczowe jest określenie swoich rzeczywistych potrzeb w perspektywie kolejnych kilkunastu lat. To, czego oczekujemy od domu dzisiaj powinno zostać skonfrontowane z tym, jaki ten dom ma być za kilkanaście lat. Chociaż domygotowe.eu mogą zostać łatwo rozbudowane (również relokowane), to jednak warto już teraz być świadomym wszelkich atutów oraz ograniczeń. Jednym z nich może być lokalizacja i warunki fizyczno-geograficzne działki.

Wybierając działkę pod realizację inwestycji oprócz ceny i lokalizacji administracyjnej (centrum miasta, przedmieście, teren wiejski) należy bezwzględnie zwrócić uwagę na jej wymiary. Nie chodzi tu tylko o jej powierzchnię, ale w szczególności długość i szerokość. Dobrze jest wybrać działkę prostokątną, dobrze zorientowaną względem stron świata. To ułatwi właściwe usytuowanie budynku oraz optymalne rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz.

Najlepiej przy wyborze działki skorzystać z opinii firmy takiej, jak nasza. Zakup nieruchomości, jak sama nazwa mówi, nie daje możliwości późniejszego „przesunięcia”. Warto skonfrontować swoje wybory z wiedzą ekspertów.     

Dom gotowy w standardzie pod klucz? Co to właściwie znaczy? O ile taki dom jest droższy od powszechnie znanego u nas standardu „deweloperskiego”?

Dom gotowy pod klucz – co się w tym zawiera?

Standard pod klucz oznacza wprost dom gotowy do zamieszkania, czyli w pełni wykończony zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Po stronie Inwestora zostaje jedynie wyposażenie domu w meble i wykonanie zagospodarowania terenu wokół budynku. Nie oznacza to jednak że inwestor nie ma żadnych obowiązków. Wręcz przeciwnie. Na etapie projektowania domu Inwestor ma możliwość dokonania wyboru w zasadzie dowolnych materiałów wykończeniowych. Mam na myśli takie detale jak płytki w łazience czy kuchni, panele podłogowe, drzwi wewnętrzne, parapety,  a także takie detale jak kolory ścian ale również wyposażenie łazienki takie jak. umywalka, toaleta, wanna lub kabina prysznicowa wraz z bateriami.

Inwestor może wybierać spośród dowolnych materiałów dostępnych na rynku. Oczywiście przez cały ten proces wspieramy klienta i w razie wątpliwości służymy doradztwem. Jesteśmy w stanie dopasować nasz dom gotowy idealnie do oczekiwana naszego klienta. Najważniejsze jest, żeby Inwestor określił Nam swoje potrzeby, a dział projektowy i następnie wykonawczy zrealizują je zgodnie z oczekiwaniami.

Domy Gotowe modułowe
dom o konstrukcji samonośnej – domygotowe.eu

Odpowiadając na pytanie odnośnie kosztu. Na rynku najbardziej powszechnym standardem wykonania domów przez firmy jest stan deweloperski. Co to oznacza w praktyce? A to już zależy w sporej mierze od budującego/sprzedającego. Jedno jest pewne. Stan deweloperski budynku jest to etap od którego zaczynamy dopiero wykańczanie domu pod względem estetycznym, a to nie lada wyzwanie. Wiąże się to tak jak i u nas z wyborem wszystkich materiałów wykończeniowych, ale również ich dostarczeniem na plac budowy, znalezieniem wykonawcy, ustaleniem terminów itp.

Dom gotowy pod klucz – jaki koszt?

Koszt wykończenia domu od stanu deweloperskiego do stany pod klucz jest dość trudny do określenia precyzyjnie. W dużej mierze zależy od tego jakiej klasy materiałów zamierzamy użyć. Z mojego doświadczenia wynika że jest to koszt średnio pomiędzy 1.200zł a 2.000zł/m2, a ceny wciąż się zmieniają. Decydując się na dom gotowy udaje nam się zmieścić w zbliżonych kosztach. Walorem dla klienta jest brak konieczności szukania wykonawców dla każdego etapu wykończenia, gwarancja której udzielamy na cały obiekt wraz z kontaktem do działu reklamacji z którym można się kontaktować w przypadku każdej usterki, jaka wystąpi w trakcie trwania gwarancji, niezależnie od branży jakiej dotyczy.  Istotna jest również pewność, że w ciągi kilku tygodni od montażu budynku na placu budowy będzie można wnieść meble i bezpiecznie zamieszkać w swoim własnym domu.

Domy gotowe w całej Europie? Jaki jest Wasz zasięg terytorialny? Czy można u Was zamówić dom w standardzie pod klucz z dostawą np. we Włoch?

Jesteśmy otwarci na świat, jednak naszym priorytetem jest rozpowszechnianie tej nowoczesnej, energooszczędnej i szybkiej formy budownictwa w Polsce. W Europie od wielu lat jest to popularne, zdobywaliśmy doświadczenie w projektowaniu i realizacji budynków modułowych przede wszystkim realizując projekty na terenie Szwecji. Stworzony przez nas Katalog Domów Gotowych skierowany jest właśnie do polskiego klienta, zainteresowanego nowoczesną technologią budownictwa. Nie oznacza to, że zamykamy się na inne kraje. Istnieje możliwość zamówienia domu z katalogu do dowolnego kraju pod warunkiem zapewnienie możliwości dojazdu, niemniej problemem mogą okazać się np. specyficzne wymagania budowlane w poszczególnych krajach.

Co przede wszystkim wyróżnia domygotowe.eu na tle konkurencji?

Dom gotowy pod klucz

Przede wszystkim domygotowe.eu wyróżnia możliwość zamówienia domu wykonanego w standardzie pod klucz, wykończonego w dowolny wybrany przez klienta i zaprojektowany wspólnie z nami sposób. Wyróżnia nas również kompleksowa realizacja inwestycji. Klient zgłasza się do Nas z wybraną przez siebie działką, a nawet często jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Analizujemy wtedy wspólnie z klientem jego potrzeby, staramy się pokazać atuty i wady poszczególnych lokalizacji i pomagamy w dokonaniu najlepszego wyboru. W pełnym zakresie przygotowujemy projekt wraz z zagospodarowaniem terenu, niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę i oddajemy na końcu klientowi dom wykończony, gotowy do zamieszkania. Inwestorowi pozostaje jedynie najprzyjemniejsza rzecz, czyli zakup mebli i wyposażenia do domu.

Przy dobrej organizacji całego procesu istnieje możliwość wprowadzenia się do domu po 8 miesiącach od zakupu działki i podpisania z nami umowy. W tym czasie wykonamy projekt wraz z konieczną adaptacją oraz doborem materiałów wykończeniowych (przeznaczamy na ten proces do 3 miesięcy). Następnie należy uzyskać pozwolenie na budowę (urzędowo jest to 2 miesiące). W ciągu kolejnych 3 miesięcy my wykonamy fundamenty, wyprodukujemy budynek, zmontujemy go i oddamy do użytkowania. To w moim odczuciu jest niemożliwe do osiągnięcia w żadnej inne technologii.

Dom pasywny

Kolejnym wyróżniającym nasz aspektem, być może nawet najważniejszym jest to, że oferowane przez Nas budynki mogą spełniać standardy budynków pasywnych. Mam na myśli domy najbardziej energooszczędne jakie są dostępne na rynku. Wieloletnie doświadczenia na rynku Szwedzkim sprawiły, że opracowaliśmy naszą technologię w taki sposób, że pozwala ona na zachowanie zarówno parametrów termicznych przegród (ściany, stropy, okna, drzwi) jak i szczelności dla budynku zgodnego z wymogami budynków pasywnych. Potwierdzeniem tego, poza wieloma realizacjami na rynku Szwedzkim, jest Certyfikat Pasywności Passive House Institute w Darmstadt. Został on wydany w 2020 roku dla jednego z naszych budynków zbudowanego w Gliwicach.

Dom komfortowy

Elementem wyróżniającym jest tez na pewno system ogrzewania i wentylacji jaki stosujemy. Jest to wielofunkcyjne urządzenie firmy NILAN zapewniające jednoczenie wentylacje mechaniczną oraz ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Nasze domy są ogrzewane powietrzem, co powoduje że jesteśmy w stanie zapewnić użytkownikowi maksymalny możliwy komfort życia. Wszystko to uzyskujemy dostosowując zarówno temperaturę jak i wilgotność w pomieszczeniach przy minimalnych kosztach eksploatacji.

Dom tani w eksploatacji

Nawiązując do ostatniego mojego zdania i tego co Nas wyróżnia. Koszty eksploatacji. Budynki DomyGotoweEu wyróżnia znikome zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania. Jest to zasługa zastosowanej przez Nas technologii, która umożliwia zachowanie parametrów pasywności. W połączeniu z nowoczesnym i ekologicznym systemem ogrzewania będzie dawało to comiesięczne oszczędności użytkownikom naszych domów.

Dziękuję za udzielenie wywiadu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments