Ubezpieczenie domu, to coś o czym warto pamiętać już na etapie zakupu działki, a potem domu. Przedstawiamy poniżej kilka ważnych informacji na ten temat. Do rozmowy zaprosiliśmy wieloletniego praktyka i eksperta w tej dziedzinie – pana Wiesława Kowalewicza.
Ubezpieczenie domu – Ile przeciętnie kosztuje i jakie ryzyka obejmuje?
Cena ubezpieczenia domu to koszt w skali roku od 100 zł w górę. Cena zależy od sumy ubezpieczenia domu z elementami stałymi. Powinna to być kwota, która pozwoli na odbudowanie domu do stanu jak nowy przy uwzględnieniu kosztów materiałów budowlanych i robocizny.
Na koszt ubezpieczenia domu ma również wpływ zakres ubezpieczenia: warto rozważyć ubezpieczenie ruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie innych budowli wraz z ogrodzeniem, ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem lub rabunku, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym oraz ewentualnie inne ryzyka.
Na koszt ubezpieczenia wpływa także możliwość uzyskania zniżek. Doświadczony i dobry agent na pewno coś wymyśli 😉
Na którym etapie inwestycji pomyśleć o ubezpieczeniu domu i na co zwrócić uwagę przy wyborze działki oraz projektu domu?
Można i warto ubezpieczyć dom już na etapie wznoszenia konstrukcji budynku. Takie ubezpieczenie ma inny zakres niż ubezpieczenie domu zamieszkałego. Warto się upewnić, czy działka nie jest usytuowana w strefie powodziowej.
Jakie nietypowe ryzyka miał Pan okazję ubezpieczać w swojej karierze? (w odniesieniu do nieruchomości?)
Zakres ubezpieczenia nieruchomości tworzy się w odniesieniu do zjawisk/zagrożeń jak najbardziej typowych, których koszt w zależności od częstości występowania można poddać statystyce. Nietypowe mogą być natomiast szkody. Od wielu lat ubezpieczam nieruchomości również w zakresie trzęsienia ziemi (jest w pakiecie) ale żaden z klientów na szczęście, tego nie doświadczył.
Czy koszt ubezpieczenia domu może znacząco się różnić w zależności od konkretnych okoliczności? (lokalizacja, technologia w jakiej został wzniesiony, odległość od miasta, innych zabudów?)
Owszem, na koszt ubezpieczenia może wpłynąć szereg czynników, np. strefa powodziowa, technologia budowy etc. Doświadczony agent przeprowadzi odpowiedni wywiad, aby ustalić wszelkie czynniki mające wpływ na koszt ubezpieczenia domu.
W co zainwestować podczas wyboru projektu lub wykończenia domu, aby ograniczyć koszty ubezpieczenia?
Koszt ubezpieczenia nie jest na tyle duży, aby ewentualne oszczędności w składce zrefundowały inwestycje w bezpieczeństwo, ale obecność systemów alarmowych z powiadomieniem straży pożarnej lub agencji ochrony mienia niewątpliwie obniżają koszt.
Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają także zniżki za zastosowanie systemów ekologicznych np. instalacji fotowoltaicznej, pomp ciepła, ekologicznych szamb, zbiorników deszczówki etc.
Czy ubezpieczenie domu energooszczędnego o konstrukcji drewnianej jest droższe od domu murowanego?
Koszt ubezpieczenia domu wzrasta nieco w przypadku konstrukcji drewnianej, ale nie jest to znacząca różnica. Można to przeliczyć na konkretnym przykładzie.
Ubezpieczenie domu z instalacją fotowoltaiczną na dachu – czy jest problemem?
W żadnym wypadku. Znane mi ubezpieczenia zaliczają taką instalację do elementów stałych budynku. Instalacje usytuowane na dachu innych budowli lub samodzielnie zaliczają się do budowli i jako takie warto je odpowiednio ubezpieczyć.
Czym kierować się podczas wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego do ubezpieczenia domu?
Warto uwzględnić rankingi zaufania, które są corocznie publikowane przez niezależne instytucje kontroli. Ważna jest także wielkość firmy i jej kapitałów, aby wytrzymała finansowo nagły wzrost roszczeń w razie serii zjawisk katastroficznych.
Czy jest jeszcze coś, co chciałby Pan przekazać przyszłym i obecnym właścicielom domów o konstrukcji szkieletowej drewnianej lub stalowej?
Na pewno warto zadbać o to, aby ekipa budująca dom miała odpowiednią polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, która pokryłaby ewentualną szkodę spowodowaną przez nich w trakcie budowy.
Proszę powiedzieć kilka słów na temat Pana doświadczenia w dziedzinie ubezpieczeń domów i nieruchomości.
Ubezpieczam nieruchomości służące celom mieszkaniowym i biznesowym od ponad 20 lat. Staram się ich wspierać również w procesie odszkodowawczym oraz uwzględniać zgromadzone doświadczenie w taki sposób, aby zakres polisy zawierał właściwy dla danej nieruchomości i sytuacji jej właściciela, zakres ochrony ubezpieczeniowej. Innymi słowy staram się minimalizować możliwość wystąpienia sytuacji, w której dochodzi do szkody a polisa jej nie uwzględniła.
Dziękujemy za wywiad!
Gdzie znajdę więcej informacji na ten temat
Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z naszym ekspertem. Pozdrawiamy