Miasteczka domów modułowych w Ukrainie

żółte łany zboża pod niebieskim, zachmurzonym niebem

Miasteczka domów modułowych

Inwazja Rosji na Ukrainę pozbawiła kilkaset tysięcy osób dachu nad głową. Agresja zniszczyła miasta, wsie a wraz z nimi mieszkania i domy, bez których prawidłowe funkcjonowanie Ukraińców nie jest możliwe. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP przy pomocy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju
Regionalnego Ukrainy zaangażowały się w pomoc mieszkańcom Ukrainy poprzez nieodpłatne dostarczenie miasteczek modułowych. Miasteczka zbudowano już m.in. we Lwowie, Borodziance, Buczy, Wasylkowie. Do końca 2022 r. ma powstać łącznie 20 takich osiedli, które zapewnią schronienie w przyzwoitych i komfortowych warunkach kilku tysiącom osób. Na liście budynków, które znajdują się na mapie takiego modułowego osiedla są: domy, placówki oświatowe, sklepy, przychodnie oraz obiekty kulturalno – rozrywkowe.

Domy modułowe jako elastyczne rozwiązania mieszkaniowe

Domy modułowe jako elastyczne rozwiązania mieszkaniowe, są odpowiedzią na kryzys migracyjny oraz zmieniające się warunki współczesnego życia. Zaletami wspomnianych osiedli są:

 • szybkość instalacji budynków z wykorzystaniem modułowej technologii budowlanej.
  Metoda ta pozwala budować budynki w ciągu kilku dni lub nawet godzin.
 • zamontowanie obiektu często nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu budowlanego i
  specjalnego wyposażenia.
 • budynek może być wyposażony w instalację elektryczną jak również w system wentylacji,
  klimatyzacji, instalacje grzewcze, wodociągowe, kanalizacyjne oraz przeciwpożarowe.
 • technologia modułowa pozwala na montaż przytulnego, funkcjonalnego, wysoce
  komfortowego i gotowego do eksploatacji budynku.
  • budynek modułowy od budynku kapitałowego odróżnia się mobilnością, tzn. iż może być
   wielokrotnie rozebrany i zmontowany po przetransportowaniu w nowe miejsce.

Domy prefabrykowane to szybkość i bezpieczeństwo

Jednym z największych wyzwań, którym będziemy musieli stawić czoła w ciągu kilku najbliższych dekad, będzie odbudowa państwa Ukraińskiego. Przede wszystkim odtworzenie i wdrożenie nowych koncepcji urbanistyczno – architektonicznych, które staną się filarem nowej architektury niepodległej Ukrainy, wolnej od postsowieckiej zabudowy. Jest to szansa na stworzenie zabudowy mieszkaniowej w nowoczesnym, zachodnim stylu,
pozbawionym brutalnych form tzw. „ ruskiego miru”. Technologia budownictwa modułowego gwarantuje szybką budowę, która może przynieść wspaniały efekt estetyczny oraz przede wszystkim przyspieszy możliwość zamieszkania „na własnym” w powojennej rzeczywistości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments